İp Adresi Alınıyor Hatası Nedir?

Akıllı telefonlar üzerinden kablosuza bağlanamama, internetin sık sık kesilmesi ya da telefonunuzun WiFi adresini görmemesi; eğer Wifi adresini görüyorsa bağlantı sırasında “İp Adresi Alınıyor” yazısının uzun süre kalması ve bağlantının gerçekleşmemesi ip yapılandırma hatası ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir. Bağlı durumdayken internete bağlanamamanız da ip yapılandırma hatalarından biridir.

Telefon Neden WiFi Bağlanamaz?

  • Telefonunuzun güç tasarrufu modunda bulunması.
  • Telefonunuzun modeminize uygun olan bir ip adresini belirlememiş olması.
  • DNS ayarlarınızdaki ip adresinin yanlış olması.
  • Kurumsal ağa uyumsuz bir tarayıcı ile bağlanmak.

Android İp Yapılandırma Hatası Nasıl Çözülür?

  • Güç tasarrufunda olmasından kaynaklanıyorsa, telefonunuzun WiFi ayarlarından güç tasarrufundayken WiFi’nin açık olması seçeneğini seçerek, bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Modeme uygun bir ip adresine sahip değilseniz, telefonunuzun Ayarlar kısmından WiFi ayarları kısmına girin ve ağı değiştirin. Bunun için Gelişmiş Seçenekleri Göster butonuna basın ve karşınıza çıkan seçeneklerdeki ayarları tek tek inceleyin. Gelişmiş ayarlardaki İP Ayarları kısmından kullandığınız ayarı “Statik” olarak değiştirin. Bu ayarın aşağısında ip adresleri yer alır. Manuel olarak yani eliniz ile, bu ip adresini modeminize uygun olan bir adres ile değiştirin.
  • Eğer ip yapılandırma hatasına neden olan DNS ayarlarınız ise; telefonunuzun Ayarlar kısmına girin. Buradan WiFi ayarlarını seçin ve basılı tutarak Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğine tıklayın. Bu alanda hem ip adreslerinizi hem de DNS ayarlarınızı görebilirsiniz. DNS sunucusuna bağlanarak ip adresinizi değiştirin.
  • Telefonunuzda yüklü olan bir Antivirüs programı da bu hataya sebebiyet verebilir. Bu sebeple Antivirüs programınızı değiştirmenizi tavsiye ederiz.
  • Eğer kurumsal bir alanda internete bağlanmaya çalışıyorsanız ve internete bağlanamıyorsanız, yüksek ihtimalle bu ağ bağlantısı için şifreleme sistemi kurulmuştur. Ve bu sistem her tarayıcıda çalışmaz. Çünkü tarayıcıların otomatik açılan sayfaları engelleme özelliği vardır. Ya tarayıcınızın ayarını değiştirerek yeniden bağlanıp, şifrenizi girin ya da yeni bir tarayıcıdan internete bağlanmayı deneyerek şifrenizi girin. Böylece ip yapılandırma hatasını çözmüş olursunuz.
  • Son olarak bu hata sık sık tekrarlamıyorsa ilk seçeneğiniz modeminizi resetlemek olmalıdır.
Alakalı : ,

0 thoughts on “İp Adresi Alınıyor Hatası Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir